5 września 2015 roku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Wszyscy ci, którzy sprzeciwiają się rzekomej szarości najmłodszej dzielnicy Krakowa, wzięli udział w akcji „Nowa Huta WONDERLAND”. Z inicjatywy teatru „Łaźnia Nowa” powstało coś wyjątkowego. Reżyserem całości była Magdalena Miklasz. Cały dzień obfitował w rozmaite akcje. Było cudownie!
Włóczyłam się po mojej dzielni i na każdym kroku spotykało mnie coś niezwykłego: a to piaskownica z foremkami do robienia babek-leninek (podobno na miejscu, w którym stał Lenin była kiedyś piaskownica!), a to trzepak z lalkami (też kiedyś wisiałam godzinami na trzepaku). Plenerowe muzeum wspomnień wywołało… wspomnienia. Otwarto bramy do „nowohuckiej krainy szczęśliwości”. A że staram się być optymistką, wymyśliłam swoją, idealistyczną wersję Nowej Huty.
Wieczorem Park Ratuszowy zamienił się w krainę przyszłości. Zjawiły się w nim postaci z przyszłości Nowej Huty. Ja napisałam rolę specjalnie na to wydarzenie. Zagrałam Prezydent Nowej Huty, osobę, która doprowadziła do oddzielenia się Nowej Huty od Krakowa, jest po udanych dwóch kadencjach i ubiega się o reelekcję. Mój występ to był po prostu wiec wyborczy.
Oto moja przemowa:
W 2040 roku udało się! Oddzieliliśmy się od Krakowa! Możemy sami decydować o wszystkim, o sobie, na co wydajemy publiczne pieniądze, w co warto inwestować, co zmienić. Jestem prezydentem od 10 lat. Tu i teraz chcę za nie podziękować, chcę podziękować i oczywiście kandyduję dalej. Nie osiądę na laurach. Dalej pracuję. Dalej planuję. Musimy walczyć. Walczyć musimy o Nową Hutę. Bo Nowa Huta jest najważniejsza! Bo z Nowej Huty widać najlepiej. Z Nowej widać najlepiej.
Leciałam tu do Was, widziałam te kominy, te dachy. Te kominy, które w 2015 roku należały do Mittala. A teraz to wszystko jest nasze. Nasze! Teraz wszystko jest Nowej Huty! Leciałam i obserwowałam z góry. Patrzyłam z dumą na nowe dachy nowych domów, na nowy odlotowy dach opery nowohuckiej, na nowy dach Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAH. Ale pamiętajmy, jest jeszcze dużo do zrobienia. Stać nas na więcej! W każdym obszarze! My nowohucianie jesteśmy jak rodzina, jak jedna wielka rodzina. Cieszę się, że mogę być tutaj z wami, z nowohucianami.
Cieszę się, że możemy się spotkać, patrząc sobie prosto w oczy, powiedzieć sobie, jak wielki krok uczyniliśmy naprzód. Nowa Huta to jedna wielka rodzina. A w rodzinie może być różnie, ale trzeba się kochać. Trzeba zgody! Chcę serdecznie podziękować za waszą obecność. Wasza obecność to dowód uznania dla moich czynów. Przypomnę, że udało się zbudować dwie linie metra, Huta – najważniejsza fabryka w naszym mieście i nie waham się tego powiedzieć – w całej Polsce. – należy teraz do obywateli. Możemy być z tego dumni! Odkupiliśmy fabrykę od Mittala. Teraz należy do nas, do mieszkańców Nowej Huty! To u nas w hucie produkuje się ultralekki materiał kompozytowy HUTEX, dzięki któremu powstał prom Enterprise 2050, który od dwóch lat jest w drodze na Marsa. W ten sposób Nowa Huta przyczynia się do rozwoju całej ludzkości!
Szkoła Muzyczna w Nowej Hucie jest jedną z najlepszych szkół na świecie. Budynek opery był tylko kwestią czasu. Cieszę się, że wspólnie udało nam się wybrać projekt i zbudować nad naszym zalewem budynek, którego zazdroszczą nam niemal wszyscy. Jego scena jest drugą co do wielkości sceną świata. Większą ma tylko Opera w Sydney w Australii. Warto dodać, że nad projektem głosowały też dzieci, bo dzieci mają bardzo ważny głos w Nowej Hucie. To miasto należy też do nich. Do dzieci!
Nasze Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAH to jedyne tego typu muzeum na świecie znajdujące się w 10 piętrowym budynku. Bo my nowohucianie jesteśmy kreatywni. Osiedle Kalinowe, zupełnie zapomniane, znów zaczęło tętnić życiem, rocznie odwiedza je 8 milionów turystów!!!
Nowa Huta szczyci się również księgarniami i małymi kinami. Niektórzy z nas pamiętają, jak w 2014 roku zamknięto naszą Skarbnicę. A Skarbnica istniała od 1956 roku! Jeden z symboli Nowej Huty został zlikwidowany! Takim poczynaniom mówię stanowcze NIE. Ale Skarbnica wróciła dzięki naszej determinacji. Mieści się w nowym budynku, który specjalnie dla Nowej Huty zaprojektował wybitny architekt Frank Gehry!
Szczególnie dumna jestem z naszej drużyny Hutnika, w której grają wyłącznie wychowankowie naszej akademii piłkarskiej Młody Hutnik. My nie musimy kupować zawodników z zagranicy.
Nasi grają lepiej! Odłączenie się Nowej Huty od Krakowa uskrzydliło drużynę piłkarską Hutnika. Klub awansował z trzeciej ligi do ekstraklasy, a w sezonie 2044/45 sięgnął po tytuł mistrza Polski. Obecnie Hutnik należy do czołowych klubów ekstraklasy i regularnie występuje w europejskich pucharach. W roku 2046 drużyna awansowała do finału Pucharu Europy, a w 2047 wygrała Ligę Mistrzów pokonując w finale Bayern Monachium. Od 2048 roku Hutnik może poszczycić się najnowocześniejszym stadionem na południu Polski. Hutnik Arena mieści 90 tysięcy kibiców. Klub z Nowej Huty stawiany jest w Europie za wzór pod względem kształcenia juniorów. Podstawowa jedenastka zespołu to wyłącznie wychowankowie klubu wyszkoleni w akademii Nowy Hutnik.
W Nowej Hucie działa metro! To też dzięki Wam udało się wybudować dwie linie metra: trasę błękitną z Mistrzejowic do Pleszowa oraz trasę białą z Czyżyn na Wzgórza Krzesławickie. To najkrótsze i najszybsze metro świata!!! Ja jestem najbardziej dumna z trasy alternatywnej dla tych z nas, którzy po dniu pracy lub przed pracą pragną więcej adrenaliny. Nasze metro jako jedyne na świecie ma trasę dodatkową – roller coaster. Teraz kolej na metro łączące Kraków z Nową Hutą!
Chcę serdecznie podziękować za Waszą tu obecność. Ja jestem jedną z Was, bo w Nowej Hucie, naszym mieście, wszyscy decydujemy. Jesteśmy przykładem na to, że demokracja bezpośrednia może działać. Działa! Wspólnie dokonujemy wyborów! Wmówiono nam, że to nie może się udać. Tymczasem każdy ma w domu panel sterowania i joystick. Dziś możemy tym niedowiarkom powiedzieć jedno: myliliście się!
Nie zawsze jest łatwo. Wszyscy to wiemy. Ale w rodzinie zawsze potrzeba zgody. W każdej rodzinie, w każdym sąsiedztwie, społeczności lokalnej. Dlatego wygramy! Wygrają ci, którzy chcą zgody. Wygrają tacy, którym podobają się odważne pomysły, nie boją się ryzykować. Widzą w Nowej Hucie również stolicę mody na przykład. Od poprzedniego roku odbywa się u nas TOMEX NEW HUTA FASHION WEEK. Wstrętne i brzydkie targowisko, na które nie było pomysłu, zmieniliśmy w wielkie targi mody. Wielki projektant domu mody Chanel Karl Lagerfeld, który wydaje się, że zdobył patent na nieśmiertelność, jest stałym gościem naszego miasta. Uwielbia – mogę tu zdradzić, nie będzie miał mi tego za złe, Karl, jeżeli to słyszysz, pozdrawiamy – uwielbia wpadać do restauracji Stylowej na barszczyk z krokietem i na flaczki wołowe! Na cześć naszego miasta Chanel produkuje perfumy CHANEL nr 1949. A rok 1949 to rok powstania Nowej Huty!
Wygramy, bo każdy normalny człowiek, każdy człowiek, który kocha swoją ojczyznę, Nową Hutę, chce zgody i chce rozwoju. Wracam właśnie od naszych przyjaciół z Nowego Jorku. Nowy Jork od 5 lat jest naszym miastem partnerskim. Chcę Państwu powiedzieć, że otrzymaliśmy wspaniały prezent! Empire State Building! Stanie na Placu Centralnym. Taka była wola większości. Głosowanie odbyło się dwa dni temu i właśnie Plac Centralny został wybrany na lokalizację Empire State Building!
Staram się. Proszę o Państwa głosy w nadchodzących wyborach. Idźmy dalej do przodu. Chcę żeby była szansa na jazdę z górki. Przypomnę, że w tym tygodniu trwa głosowanie nad nazwą ciastka, które byłoby symbolem Nowej Huty. Kraków ma ciastko „Dzwon Zygmunta”, my też nie możemy być gorsi! Głosujmy!
ps. Wiadomość z ostatniej chwili: „Terminator 10″ będzie kręcony w Nowej Hucie.